Hydraulic Metal Shear For Sale 6000mm
| Weight | 800 kg |
|---|---|
| Power Source | Hydraulic |
| Controller | E21S |
| Cutting Thickness | 6mm |
| Cutting Length | 6000mm |
| Brand | HARSLE |
| Option | Pneumatic back supporter |
| Lead Time | 30 Days |
| Payment Method | LC, T/T |
| Price Term | EXW |
| Warranty | Three Years |
Hydraulic Metal Shear For Sale not only provides high strength and sensitivity but also lowers your production cost and improving your bottom line. And superior design allows for our power shear machine to offer smooth, precise cuts whether you are cutting thin or thick material.
Hydraulic Metal Shear For Sale Main Features
1. The streamlined welded machine structure achieves high rigidity; the machine is designed by ANSYS software which can ensure the reliability and precision of the shearing machine. Hydraulic Metal Shear For Sale
2. The motors for the back gauge are controlled by an inverter, which can achieve high positioning accuracy of 0.05mm of the back gauge by changing the frequency and voltage of the motor.

3. Top blade with two cutting edges and bottom blade with four cutting edges (6CrW2Si).
4. X-axis(Backgauge) and cutting time can be programmed by the E21S system controller, which can store up to 40 groups of programs.
5. The pressing foot can fix the metal sheet during cutting operations which can eliminate operator error.
6. Hydraulic overload can be protected by overflow valve, knife rack returns by Nitrogen cylinders. Hydraulic Metal Shear For Sale
7. Footswitch with the emergency button can stop the machine immediately when an accident happens.
8. Adjusting the knife gap between upper and bottom blades can achieve better cutting performance.
9. Metal sheet cutting machine front arms with ruler and roll balls can ensure cutting accuracy and feed the material easily.
E21S NC controller
1. Backgauge(X-axis ) movement control
2. Control AC motor or inverter Hydraulic Metal Shear For Sale
3. Intelligent and unilateral positioning
4. Work-piece counting function
5. Double the programmable digital output
6. 40 programs stored, 25 steps per program
7. One key back-up/restore of parameters
8. Unit for mm/inch Hydraulic Metal Shear For Sale
9. Language for Chinese/English

1 review for Hydraulic Metal Shear For Sale 6000mm
Why Choose HARSLE?
HARSLE is a professional metalworking machine manufacturer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!

Rehaan –
The quality of accessories for HARSLE machines is very good and it is a very high-end brand.