Hand Electric Shearing Machine With Low Price
| Weight | 800 kg |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Lead Time | 30 Days |
| Cutting Thickness | 2mm |
| Payment Method | LC, T/T |
| Cutting Length | 1500mm |
| Price Term | EXW |
| Brand | HARSLE |
| Warranty | Three Years |
Hand Electric Shearing Machine

Electric Shear Machine Description
1. Fabricated steel structure, with compact, construction, lightweight, and good rigidity stability.
2. Back gauge use an intelligent digital display device, cutting quantity can be automatically counted, a distance of the back gauge can be set according to the requirements of customers. Hand Electric Shearing Machine
3. The moving orbit of the blade beams inclines forward to the supporting surface of the bottom blade, so you can gain a fine cutting surface. Jacking screws of the top blade provide a fine adjustment to minimize “rag” or “burring” on the sheared edge of the material.
4. The hold-down assembly adopts the butterfly springs. There is an antiskid heel block on the hold-down device of the hold-down plate. The pressure is bigger, but it doesn’t damage the sheet metal surface.
5. The machine is driven by a self-contained, totally enclosed gearbox mounted directly on the main shaft. Its construction is compact and the gear is well lubricated with low noise and long life.
6. The hand electric shearing machine hasn’t a clutch or a flywheel. It cuts sheet metal directly driven by the magnetic brake motor. This reduces the idle time of the motor and saves energy. Hand Electric Shearing Machine
7. The front and back gauges are provided with a scale plate displaying the scale. The back gauge may be easily adjusted in synchronism.

Why Choose HARSLE?
HARSLE is a professional metalworking machine manufacturer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!

Reviews
There are no reviews yet.