Hydraulic Shearing Machine Price Guillotine Shear
| Weight | 800 kg |
|---|---|
| Power Source | Hydraulic |
| Controller | E21S |
| Cutting Thickness | 12mm |
| Cutting Length | 2500mm |
| Brand | HARSLE |
| Option | Pneumatic back supporter |
| Lead Time | 30 Days |
| Payment Method | LC, T/T |
| Price Term | EXW |
| Warranty | Three Years |
HARSLE 12×2500 Hydraulic Shearing Machine Price Guillotine Shear is controlled by an inverter, as a result, our machine can achieve high positioning accuracy 0.05mm of the back gauge by changing the frequency and voltage of the motor. For fine shearing results, the blade gap of the metal guillotine machine is adjustable for various plates. Hydraulic Shearing Machine Price
Hydraulic Shearing Machine Price Main Features
1. The streamlined welded machine structure achieves high rigidity; our engineers ensure the reliability and precision as a result of using ANSYS software to design all the shearing machines; hydraulic shearing machine specifications
2. The motors for back gauge are controlled by an inverter, which can achieve a high positioning accuracy of 0.05mm of the back gauge as a result of changing the frequency and voltage of the motor.

3. Top blade with four cutting edges and bottom blade with four cutting edges (6CrW2Si). hydraulic shearing machine specifications
4. E21S system controller can program X-axis(Backgauge) and cutting time, meanwhile, it can store up to 40 groups of programs.
5. Cutting angle can be adjusted by the CNC controller, the Blade gap can be motorized controlled.
6. Hydraulic overload can be protected by overflow valve, knife rack returns by Nitrogen cylinders. Hydraulic Shearing Machine Price
7. Footswitch with the emergency button can stop the machine immediately when the accident happens.
8. Adjusting the knife gap between upper and bottom blades can achieve better cutting performance.
9. Metal guillotine machine front arms with ruler and roll balls can ensure cutting accuracy and feed the material easily.
E21S NC controller
1. Backgauge(X-axis ) movement control
2. Control AC motor or inverter Hydraulic Shearing Machine Price
3. Intelligent and unilateral positioning
4. Work-piece counting function
5. Double the programmable digital output
6. 40 programs stored, 25 steps per program
7. One key back-up/restore of parameters
8. Unit for mm/inch Hydraulic Shearing Machine Price
9. Language for Chinese/English

Why Choose HARSLE?
HARSLE is a professional metalworking machine manufacturer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!

Reviews
There are no reviews yet.