Hydraulic Cutter QC11K Series 4000mm China Factory
| Weight | 800 kg |
|---|---|
| Power Source | Hydraulic |
| Controller | E21S |
| Cutting Thickness | 6mm |
| Cutting Length | 4000mm |
| Brand | HARSLE |
| Option | Pneumatic back supporter |
| Lead Time | 30 Days |
| Payment Method | LC, T/T |
| Price Term | EXW |
| Warranty | Three Years |
Hydraulic Cutter China Factory not only provides high strength and sensitivity but also lowers your production cost and improving your bottom line. And superior design allows for our power shear machine to offer smooth, precise cuts whether you are cutting thin or thick material. In addition to the E21S system, these systems such as P40 and DAC360S are often selected. Hydraulic guillotine shearing machine is a new type of shearing machine that adopts new technology and absorbs the advantages of the traditional mechanical shearing machines on the basis of electromechanical and hydraulic integration.

Hydraulic Cutter Main Features Hydraulic Cutter
1. The streamlined welded machine structure achieves high rigidity; the machine is designed by ANSYS software which can ensure the reliability and precision of the shearing machine. used sheet metal shearing machines.
2. Guillotine sheet metal cutter machine motors for back gauge are controlled by servo motor, which can achieve high accuracy and fast speed.

3. Top blade of the shearing machine with four cutting edges and bottom blade with four cutting edges (6CrW2Si).
4. The knife gap and cutting angle can be programmed by CNC Controller ELGO P40 only by inputting material thickness.
5. Hydraulic overload can be protected by overflow valve, knife rack returns by Nitrogen cylinders.
6. Guillotine sheet metal cutter machine footswitch with the emergency button can stop the machine immediately when the accident happens.
7. Multi-Language controller operational interface will be easy for customers from all over the world. Hydraulic Cutter
8. Best shearing machine front arms with ruler and roll balls can ensure cutting accuracy and feed the material easily.

E21S NC controller
1. Backgauge(X-axis ) movement control
2. Control AC motor or inverter
3. Intelligent and unilateral positioning
4. Work-piece counting function Hydraulic Cutter
5. Double the programmable digital output
6. 40 programs stored, 25 steps per program
7. One key back-up/restore of parameters
8. Unit for mm/inch Hydraulic Cutter
9. Language for Chinese/English

Why Choose HARSLE?
HARSLE is a professional metalworking machine manufacturer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!
Reviews
There are no reviews yet.