Electric Hand Shearing Machine China
| Poids | 800 kg |
|---|---|
| Source d'énergie | Électrique |
| Délai de mise en œuvre | 30 jours |
| Épaisseur de coupe | 6 mm |
| Mode de paiement | LC, T/T |
| La longueur de coupe | 1600mm |
| Terme de prix | EXW |
| Marque | HARSLE |
| garantie | Three Years |
Cisaille à main électrique

Description de la cisaille électrique
1. An electric shearing machine is used for the shear sheet metal in line, metal materials should have a tensile strength of less than 450 N/mm2, and non-metallic materials including rubber, and plastics, when cut hot plate temperature should be below 50 °C, The machine can make only intermittent shear in full load, if the tensile strength is higher, the cutting thickness should be reduced.
2. Electric shearing machine is applicable to uncoiling, leveling, shearing, workshop of production line for plate processing
3. The electric shearing machine base is steel-welding, the structure is compact, good rigidity.
4. Track of blade movement is precision casting copper, less friction
5. Upper guide can adjust until achieving a good shear section, below blade can adjust via welding screw make the cutting mouth smooth
6. Feeding devices use spring pressure, the clamps have mat pieces, the pressure force is big, and not easy to damage the sheet metal surface.
7. Electric shearing machine uses a completely independent closed gearbox transmission system, move directly connection, compact structure, gear have good lubrication, low noise, and long life.
8. Electric shearing machine equipped with pneumatic clutch device.

Electric Hand Shearing Machine Main Features
1. Le tout machine Le corps utilise la structure de soudure intégrale, assurant la haute résistance et la bonne rigidité de la machine.
2. The machine hasn’t the clutch and the flywheel. It shears the sheet metal directly driven by the magnetic brake motor. This reduces the idle time of the motor and saves energy. Electric Hand Shearing Machine
3.La structure de la machine est simple, facile à utiliser et à faible consommation.
4.La lame de cisaillement utilise un matériau 6Cr2Si, garantissant de bonnes performances et une longue durée de vie.
Pourquoi choisir HARSLE ?
HARSLE est un fabricant professionnel de machines pour le travail des métaux en Chine depuis de nombreuses années, nos productions ont été vendues dans plus de 100 pays dans le monde !

Avis
Il n’y a pas encore d’avis.